Září 25, 2016

MAREK FANTA

Jistě všichni naši věrní fandové zaznamenali, že se v poslední době se na hřišti přestaly objevovat dvě stálice a ikony jeviněveského fotbalu. První z nich byl Marek Fanta. Rád bych mu touto cestou poděkoval za nezapomenutelné fotbalové zážitky, které nám po celou svou fotbalovou kariéru, kterou s výjimkou pár let v Horních Beřkovicích a Ctiněvsi strávil celou v Jeviněvsi, připravoval. Marek MustaFanta přiváděl obránce k šílenství svou neopakovatelnou „koloběžkou“ a jeho památnou patičku ze Spomyšle dlouholetý trenér a předseda Sokola Karel Zeman přirovnal k vršovickému dloubáku Antonína Panenky z Bělehradu 1976 a masopustově uličce z finále MS v Chile 1962. Karel Zeman ve svých hodnoceních zaznamenal i další nezapomenutelné zážitky, které Mára během své kariéry fanouškům servíroval. Pojďme si krásné okamžiky, které nám tento Fotbalista připravil, společně připomenout. Máro, děkujem!!

1. září 2007 Jeviněves – Zálezlice 3:1

V 74. minutě po vybojovaném míči ve středu pole vyslal Radek Jeřábek rychlou přízemní přihrávku nalevo běžícího M. Fantu, který ve velkém vápně přeloboval přes dotírajícího obránce míč na druhou stranu vápna, kde dobíhající J. Kokšál zakončil kolem padajícího gólmana – 2:1.

1. září 2007 Chlumín – Jeviněves 0:1

Největší šance 2. poločasu se udála v 75. minutě, kdy M. Fanta zaběhnul za obranu, přistrčil si prudký pas před sebe, ovšem gólman s dobře načasovaným vyběhnutím přízemní střelu vychytal.

1. dubna 2008 – Sazená-Jeviněves 1:1

Za zmínku už snad jen stojí krásné fotbalové počasí a čerstvě posekaný trávník, který bohužel vyřadil ze hry Marka Fantu, kterému nechyběla chuť zahrát si fotbal, jako jednomu z mála.

1. května 2008 – Jeviněves-Chlumín 2:1

Střídající Marek Fanta měl na hlavě vedoucí branku, ale nepodařilo se mu dobře trefit hlavu. Marku, možná by stačilo při hlavičce najít odvahu otevřít oči a směle se podívat míči do očí. Protože pak bys viděl, že nemá zuby a nekouše.

1. listopadu 2009 – Jeviněves-Mělník 3:3

Nejprve Marek Fanta zatáhl míč po levé straně, přihrál Karlovi Drahňákovi, který nezištně připravil volnému Radkovi Jeřábkovi a ten nedal Šporkovi šanci přesnou střelou k tyči. Po dalších několika šancích, z nichž po brance volala zvláště ta Marka Fanty, přišla opět zachycená rozehrávka kvalitním presinkem, až příliš suverénní hostující obrany a Karel Drahňák zkušeně poslal domácí do vedení.

1. dubna 2010 – Jeviněves-PTZ Nelahozeves 3:0

Veletrh zahozených šancí názorně dokumentoval střelec první branky, když po nevídaně precizní přihrávce, dalšího střídajícího Marka Fanty, obešel pohodlně i brankáře a netrefil ze sedmi metrů prázdnou branku.

1. května 2010 – Jeviněves-Chvatěruby 4:4

Dvě až tři jasné šance našeho mužstva v prvním poločase sice zazdil Marek Fanta, přezdívaný domácími fandy Mustafa, ale je nutné ho však pochválit za předvedený výkon v celém zápase.

Téměř po rozehrání se na straně uvolnil Radek Jeřábek a předložil Broftíkovi letenku k návratu do lepších fotbalových časů – doufejme. Po dvou úspěšných střelách jsme se takticky zatáhli, abychom nabrali dech k závěrečné jízdě za bodem, a ani čtvrtý gól v naší síti nás už nemohl zastavit.  Deseti minutový herní odpočinek byl už dost dlouhý pro Marka Fantu, a tak prostě konečně skóroval.

1. května 2010 – Spomyšl-Jeviněves 0:5

Takový kolaps na rychlostní silnici kolem Spomyšle ještě místní „polismeni“ nezažili. Možná, že i naši hráči na hřišti zaznamenali sirény a raději přibrzdili probuzený brankostroj. Především autobus německých turistů z Wiesbadenu mířících na zakončení Pražského jara, kteří si mysleli, že jsou na místě a zablokoval jízdu v obou směrech. Takový koncert, prý ještě neviděli. Vedoucí zájezdu a zároveň vyhledávač talentů pro Bayer Leverkusen Kurt Hübel se díval z okénka právě ve chvíli, kdy náš střídající čaroděj Marek „Mustafa“ Fanta vystřihl gólovou patičku do sítě domácího gólmana. Okamžitě mě vyhledal, aby zjistil, zda náš dvougólový střelec nemá nějaké předky narozené v Německu, a za kolik, že bychom byli ochotni v nejbližším možném termínu našeho čaroděje uvolnit pro potřeby střelecky se trápícího německého nároďáku. Upozornil jsem ho, že schůzi máme až v pátek, tak nevím jestli stihne začátek MS v Jihoafrické republice 11.6., a pak samozřejmě je to otázka financí.

Očekávejme invazi německých lanařů a hráčských agentů, protože když jsem ho upozornil, že je to náhradník, tak zaváhal. Bohužel právě v okamžiku, kdy Mustafa podruhé s přehledem skóroval. Při odjezdu si ještě zabukoval dvacet pět míst na tribunu našeho nejbližšího domácího zápasu a to s plným servisem. Tak teď nevím, jestli se v příštím kole nevrátíme k naší standardní hře, abychom měli šanci udržet naše hvězdy. Pro jistotu jsem Pavlovi Macákovi doporučil okamžitě vyměnit kopačky, pravou na levou a obráceně. První důležitá branka pro sebevědomí se, ale počítá a oceňuje od kapitána týmu.

Definitivní podobu výsledku vtiskl dnes neudržitelný fotbalový kouzelník Mustafa v poslední minutě zápasu. Rozhodčí Vágner byl tak zaskočený, že nenechal rozehrát domácí ze středu a po brance utkání okamžitě ukončil.

1. června 2010 – Jeviněves-Chlumín 3:0

Nebývalí počet diváků na dnešní zápas přilákala pověst o, dnes už slavné patičce Marka MustaFanty ze Spomyšle, ale dnes nechal Marek svá kouzla zasunutá hluboko v pouzdrech. Přesto několik skalních fanoušků požádalo o založení pomyslné Truhlice fotbalových kouzel a navrhovala zařadit legendární finesy:

• vršovický „dloubák“ Tondy Panenky z Bělehradu 1976
  • masopustovu uličku z finále MS v Chile z roku 1962
  • patička Marka MustaFanty ze Spomyšle 2010

1. srpna 2010 – Postřižín-Jeviněves 0:0

Od branky nás dvakrát zachránil tradičně spolehlivý Pája Kocourek v brance, kterému také jednou pomohl po rohu a gólové hlavičce Petr Duchoslav na brankové čáře. Na dostřel v úvodní části se dostal jen Marek Fanta, ale jeho střelu už v letu zneuctily mouchy.

1. září 2011 – Jeviněves-PTZ Nelahozeves 5:1

Od té chvíle jsme soupeře tlačili a druhá branka visela ve vzduchu, ale nějak to tam nechtělo spadnout. Až se na to už nemohl dívat, do té doby přihlížející Marek Fanta, zavřel oči a nechytatelně ramenem překonal hostujícího gólmana. Do kabin se šlo s naprostým klidem, ale naneštěstí z kabin do druhé půle s ještě větší bohorovností.